DMR Lietuvoje

 

  1. 1.Kas yra DMR 

  2. 2.Kaip tai veikia 

  3. 3.Kaip užsiregistruoti 

  4. 4.Kaip naudotis 

 

 

 

Kas yra DMR

 

DMR yra Skaitmeninis mobilusis ryšys (arba Digital Mobile Radio). Naudojant DMR retransliatorių vienu metu gali kalbėtis iki 2 korespondentų – abu tuo pačiu metu gali kalbėtis su skirtingais korespondentais, arba klausytis skirtingų pokalbių grupių.

 

 

Per DMR informacija perduodama skaitmeniniu būdu nustatytais laiko intervalais (timeslots). Tie intervalai vadinasi timeslot 1 ir timeslot 2. Kuomet informacija perduodama, ji transliuojama tik pasirinktame laiko intervale, o likusį laika radijo stotelė klausosi. Tai taip pat įgalinta retransliatorių kontroliuoti ryšio kanalą – pvz jis gali neleisti stotelei transliuot į eterį, jei ryšio kanalas užimtas.

 

Naudojant DMR kiekvienas korespondentas identifikuojamas skaitmeniniu ID. Kalbant tiesiogiai vienas su kitu, be retransliatorių, nėra labai svarbu kokį ID naudosite, bet naudojant skaitmeninius tinklus užsiregistruoti yra būtina. Kiekvienas užsiregistravęs radijo mėgėjas turi unikalų numerį, pagal kurį yra atpažįstamas. Taip pat, yra viešai prieinama radijo mėgėjų DMR ID/šaukinių duomenų bazė, kurią galima užsikrauti į savo radijo stotelę. Po užkrovimo radijo stotelė vietoj numerio jau rodys korespondento šaukinį ir vardą.

 

 

Kaip užsiregistruoti

 

Norint naudotis mėgėjiškais DMR tinklais iš pradžių reikia užsiregistruoti čia: http://register.ham-digital.org

 

 

Antrame žingsnyje peržiūrime informaciją ir spaudžiam OK

 

 

Trečiame žingsnyje apačioje spaudžiame „Accept Data Protection and Storage Regulations“ mygtuką.

 

Ketvirtame žingsnyje reikės suvesti truputį informacijos apie save. Laukeliai pažymėti raudonai negali likti tušti.

Suvedam vardą, pavardę, visual name – vardą, kokį matys jūsų korespondentai, elektroninio pašto adresą, miesta ir pašto kodą ir spaudžiam OK. Maždaug taip:

 

Kitame žingsnyje reikės pakartoti įvestą elektroninio pašto adresą naujai atsiradusiame laukelyje apačioje. Įvedam el. paštą, ir spaudžiam OK.

 

Paskutiniame žingsnyje reikia įkelti savo radijo mėgėjų leidimo nuotrauką. Leidimo nuotrauka reikalinga tam, kad registruojantis administratorius galėtų įsitikinti, jog tikrai esate radijo mėgėjas. Nuotraukoje turi matytis šaukinys, vardas, pavardė ir leidimą išdavusios įstaigos (RRT) pavadinimas. Leidimas taip pat turi būti galiojantis.

Atkreipkite dėmesį, kad puslapyje prašoma įkelti ne didesnę, nei 800 kilobaitų nuotrauką. Jei leidimą fotografuojate telefonu, tai susimažinkite nuotraukos kokybę iki prasčiausios.  Čia ne instagram, čia tereikia jus identifikuoti hi.

Viską atlikę spaudžiam OK. Kadangi registracija ne automatinė, tai gali dieną-kitą užtrukti. Registracijos būseną galima pasitikrinti čia: https://register.ham-digital.org/listapproved.phpčia per paskutines 30 dienų patvirtintų registracijų sąrašas.

 

 

Kaip naudotis

 

Turint DMR ID prie tinklo galima prisijungti keliais būdais

 

  1. 1.Naudojantis radijo stotele 

  2. 2.Naudojantis programėle peanut (http://www.pa7lim.nl/peanut/) 

 

 

 

Naudojantis radijo stotele

 

Radijo stotelių yra įvairių, kadangi turiu Ailunce HD1, tai aprašymas bus orientuotas į ją, tačiau kitoms stotelėms nustatymai išlieka analogiški.

 

Ailunce HD1

 

Meniu nustatymai aprašyti atsižvelgiant, kad visus veiksmus atliekame VFO A (viršuje) ir kiekvieną  naują meniu punktą atliekame išėję iš meniu.

 

DMR ID nustatymas:

Visų pirmą reikia nusistatyti savo DMR ID (tą, kurį gavom užsiregistravę), tai nusistato [MENU] → Radio ID → pirmas eilėje. Pasirinkę suvedame ID klaviatūros pagalba, [MENU] mygtuku išsaugome, kitame langelyje įrašom savo šaukinį, Pvz. LY0AAA ir vėl išsaugome [MENU] mygtuko pagalba.

 

Pasiruošiam pokalbių grupes:

[MENU] →Contacts → Contacts → Rankenėlės pagalba pasirenkame pvz Pri 1/1000
Paspaudžiam [MENU] ir klaviatūros pagalba įvedame grupes numerį, pvz 246 (Lietuvos)

Išsaugoję klaviatūros rodyklių pagalba pažymime Type [MENU]
Pasirenkame Type: Group

 

Analogiškai pasirenkame Name [MENU]

Klaviatūros pagalba įvedame grupės pavadinimą - Lietuva 246. Tekstas įvedimas taip pat, kaip mygtukiniuose telefonuose – spaudant skaičių kelis kartus. Išsaugome ir keliaujam toliau.

 

Rekomenduočiau išsisaugoti šiuos:

  246: Group  / Lietuva 246

      1: Group  / Local

      9: Group  / Reflector

    99: Group  / Simplex

9990: Private / Papuga

    91: Group  / World-wide

Taip pat galbūt sudomins

9504: Group  / *RUSSIA* (EchoLink)

 

 

Grupių sąrašus galima rasti čia:

https://www.pistar.uk/dmr_bm_talkgroups.php

https://wiki.brandmeister.network/index.php?title=Talkgroups&redirect=no

 

 

Retransliatoriaus nustatymas:

Vilniuje veikia DMR retransliatorius, Retransliatoriaus įėjimas: 430.650 MHz, išėjimas – 438.250 MHz (-7,6 MHz shift). Color Code: 1

 

Tam, kad jį išsisaugoti, persijungiam stotele į VFO režimą, junginėti tarp VFO ir atminties kanalų galima [EXIT] mygtuko pagalba.

Įjungus VFO taip pat reikia nurodyti, kad balso perdavimui naudotu DMR, o ne FM. Junginėti tarp FM ir DMR galima paspaudus ir palaikius [EXIT] mygtuką. Langelyje analogiškai keičiasi užrašas FM arba DMR.

Įjungus DMR klaviatūros pagalba reikia suvesti retransliatoriaus dažnį – 438.650, tai padarius įvesti retransliatoriaus offset (shift).

Offset nusistato [MENU] → Band A Set (jei veiksmus atliekame viršutiniame langelyje) → Shift Freq → įvedam skaičius 07600

Nustatome offset kryptį į apačią (-). [MENU] → Band Set A → Shift Up: Minus

Nustatome Color Code į 1: [MENU] → Band Set A → Color Code: 1

Nustatome DMR Mode į Repeater: [MENU] → Band Set A → DMR Mode: Repeater

 

Nustatome DMR Slot. Slot yra laisvai pasirenkamas, bet pagal konvenciją lokaliems (šalies, regiono, retransliatoriaus lygiu) pokalbiams naudojamas antras (TS2). Taip pat, Vilniuje TS2 yra prijungta statinė 246 (Lietuvos) grupė, kai kas nors į ją kalba, tai retransliatorius transliuoja.

Slot nustatymas vyksta taip: [MENU] → Band Set A → DMR Slot: 2

Ailunce turi promiscuous režimą, kas leidžia klausytis visų pokalbių, vykstančių pasirinktame timeslot. Jį išjungę girdėsite tik tuos pokalbius, kurių grupę esate pasirinkę.

Promiscuous galima įsijungti taip: [MENU] → Band Set A → Promiscuous: ON

Radio ID, kurį naudosime pokalbiams pasirenkamas (iš anksčiau įvestų – žr aukščiau) taip: [MENU] → Band Set A  → Radio ID (pasirenkam rankenėlės ar klaviatūros pagalba)

 

Pasirenkame TalkGroup (iš įvestų anksčiau), į kurią kalbėsime:

[MENU] →Band Set A → Contacts → „Lietuva 246“ → Save

Išsaugome retransliatorių į kanalų sąrašą:

[MENU] →Main Set → Save CH → CH-0001 (ar koks kitas)→LY0DMR (įvedam pavadinimą) → Save: Yes

 

Dabar galėsite pasirinkti išsaugotą kanalą perjunge iš VFO į kanalų sąrašą. Išsisaugoję reikiamus kanalus nepamirškite VFO nuimti repeater shift hi.

 

Norint kalbėti per retransliatorių, tereikia pasirinkti Talk Group ir paspausti PTT. Jei retransliatorius atsakė – pasirinkta pokalbių grupė aktyvuojama 15-kai minučių, jeigu pasirinkta grupė yra statinė, tuomet pokalbius girdėsite ir be papildomo aktyvavimo.

 

Nepaisant to, kad kalbant radijo stotelės transliuoja jūsų DMR ID ir galima užsikrauti visą šaukinių duomenų bazę, nepamiškite, kad pasakyti savo šaukinį vis dar reikia!

 

DMR Simplex

 

Region 1 DMR simplex dažniai yra šie:

 

145.375 MHz

433.450 MHz

 

DMR Simplex

TimeSlot: 1

Color Code: 1

Talkgroup: 99

 

DMR pokalbiams naudokite DMR dažnius, nenaudokite pvz145.500, nes ten jūsų niekas tikrai nesiklauso ir nelaukia. Per analoginius retransliatorius DMR ryšio nepadarysite taip pat.

 

 

GL! de LY3FF